background

Vaskularna hirurgija

Operacija površnih vena ima za cilj da spreči nastanak navedenih komplikacija zatvaranjem ili vađenjem vena u kojima postoji refluks sa patološkim tokom krvi.

Normalno venska krv iz površnih vena nogu odlazi u duboke vene i vraća se u srce. Do hronične bolesti površnih vena (proširene vene) dolazi usled refluksa (vraćanja) venske krvi iz dubokih vena u površne vene što dovodi do stalnog povišenog venskog pritiska. Bolest je progresivna i vremenom neminovno dolazi do pogoršanja. Usled refluksa i patološkog toka krvi u površnim venama dolazi povišenog venskog pritiska i nastanka proširenih vena. Proširene vene stvaraju estetski problem, a pacijenti mogu imati osećaj težine ili umora u nogama kao i povremene noćne grčeve u mišićima potkolenice. Ako se bolest hirurški ne tretira u daljem toku može doći do oticanja noge, promene na koži potkolenice koja postaje hiperpigmentisana i tvrda, a potom može doći do otvaranja rana (venskih ulkusa) koje veoma teško zarastaju, sklone su infekcijama i pacijentima stvaraju značajne probleme. U proširenim venama mogu nastati trombne mase, a usled povišenog venskog pritiska i istanjenog zida nekada može doći do pucanja i krvarenja.

Operacija površnih vena ima za cilj da spreči nastanak navedenih komplikacija zatvaranjem ili vađenjem vena u kojima postoji refluks sa patološkim tokom krvi. Glavne površne vene se mogu zavoriti medicinskim lepkom (cijanoakrilat), toplotom (laser, radiofrekventni talasi, vodena para) ili se mogu hirurški izvaditi (striping).

Vaskularna hirugija poliklinika Matejić M

Medicinski lepak

Tretman površnih vena medicinskim lepkom (cijanoakrilat) predstavlja najsavremeniji minimalno invazivni način lečenja proširenih vena.

Natkoleni deo glavne površne vene u kojoj postoji patološki tok krvi zatvara se pomoću medicinskog lepka koji se pod kontrolom ultrazvula ubrizgava u njen lumen. Lepak se ubrizgava kroz specijalni kateter koji se u nju uvodi nakon punktiranja vene u predelu unutrašnje strane kolena u uslovima lokalne anestezije. Sama procedura je bezbolna, a nakon završenog tretmana (ukoliko se ne planira hirurško vađenje proširenih vena u istom aktu ) pacijent ne mora nositi elastične čarape i praktično veoma brzo se može vratiti svojim uobičajenim aktivnostima. Moguća je pojava prolaznog crvenila kože duž unutrašnje strane butine iznad tretirane vene koje se povlači za oko sedam dana. Komplikacije kao što su tromboza proširenih i dubokih vena i embolija pluća su izuzetno retke. Takođe, lokalne i sistemske infekcije predstvljaju pravu retkost. Nakon zatvaranja glavne vene medicinskim lepkom, proširene vene se mogu izvaditi u istom aktu ili nakon nekoliko meseci kroz rezove na koži od svega nekoliko milimetara.