background

Neurohirurgija

Neurohirurgija je grana medicine koja se bavi hirurškim i nehirurškim lečenjem bolesti lobanje, mozga, kičmene moždine i nerava.

Zahvaljujući razvoju tehnike i sve savremenijih uređaja za lečenje, ova grana medicine danas omogućava minimalno invazivne metode koje uspešno leče sve veći broj bolesti. U poliklinici "Matejić M" može se obaviti konsultativni pregled neurohirurga.

Diskus hernija (discus hernia) je jedna od najčešćih dijagnoza zbog koje pacijenti traže konsultaciju neurohirurga u našoj ustanovi.

Discus hernia predstavlja oštećenje diskusa (diska) kičme do koga dolazi usled nepravilnog i preteranog opterećenja diska ili povreda. Radi se o stanju koje opisuje prvenstveno jak bol koji neki ljudi, iz različitih razloga trpe mesecima pa čak i godinama. Zbog toga ovo stanje može da pređe u takozvani hronični bolni sindrom, koji se mnogo teže leči.Postoje jasni znaci koji ukazuju na to da patimo od diskus hernije. Prvenstveno, to su stalni i dugotrajni bolovi u krstima, sedalnoj regiji i/ili duž jedne ili obe noge. Bolovi mogu da budu i povremeni, ali se onda ponavljaju u toku dužeg vremenskog perioda. Druga karakteristika je to da se bolovi najčešće javljaju pri sedenju, stajanju, saginjanju, ujutru, kao i pri kijanju ili kašljanju.

Neurohirurgija poliklinika Matejić M

Diskus hernija je posledica nepravilnog položaja kičme

Glavni razlozi koji uslovljavaju pojavu diskus hernije su nepravilni položaji i pokreti kičme u toku svakodnevnih aktivnosti, a oni su uzrokovani našim nepravilnim navikama i mišićnom slabošću. Životne okolnosti uslovljavaju da smo, nažalost, u nepravilnom položaju fleksije veći deo dana što je za kičmu neprirodno. U istom položaju razgovaramo mobilnim telefonom, vozimo kola, saginjemo se…Dodatna posledica ovoga jeste i formiranje lošeg držanja tela. Naime, pravilan položaj kičme podrazumeva i postojanje normalnih (fizioloških) krivina : cervikalna lordoza, grudna kifoza i lumbalna lordoza. Ne smeju da budu prenaglašene, ali ni da se izgube, odnosno izravnaju. Ako se to dogodi, ispravljaju se cervikalna i lumbalna lordoza, pri čemu dolazi do povećanog pritiska na zadnju stranu kičmenog diska. Njegov sadržaj se potiskuje ka nazad, i vremenom dolazi do oštećenja vezivnih vlakana koja daju čvrstinu prstenu koji ide oko diska. Nakon određenog vremenskog perioda, ta vlakna pucaju i tada kičmeni disk „procuri“ , što dovodi do pritiska na okolne nerve i dolazi do pojave simptoma. Oni koji pate od ovog oboljenja najčešće se žale na pojavu jakog bola u nozi ili ruci.

Do diskus hernije uglavnom dolazi u donjem, lumbalnom delu leđa, kod 70 do 80 odsto obolelih, ali nisu zaštićeni ni vratni, ni grudni deo kičme. Nije isključeno ni da kod jednog pacijenta diskus hernija bude lokalizovana na sva tri dela kičmenog stuba, što je retko stanje.

U početnom stadijumu diskus hernije obično se javlja bol u zahvaćenom segmentu kičme koji većina pacijenata ignoriše. Uz pomoć analgetika bol se otklanja ili ublažava, ali to nije znak da je problem rešen. Većina trpi ovo neprijatno stanje do trenutka dok ne oteža kretanje. Zato je pravovremena dijagnostika diskus hernije vrlo važna. Ona se sprovodi pomoću magnetne rezonance kojom se snima ugroženi deo kičmenog stuba. Magnetna rezonanca daje jasnu sliku u kom stepenu je došlo do promena i oštećenja na jednom ili više diskova.

Lečenje diskus hernije

Najbezbedniji i najefikasniji metod lečenja diskus hernije je fizikalna terapija sa spinalnom dekompresijom koja ima za cilj da deluje na sam uzrok bola. Nakon spinalne dekompresije dolazi do mikronskog pomeranja pršljena i disk se vraća na svoje mesto. To oslobađa pritisnut nerv i otklanja bol.

Primenom metoda iz fizikalne medicine diskus hernija se efikasno sanira. Fizikalna terapija utiče na uspešno relaksiranje mišića oko kičmenog stuba koji su često zgrčeni i skraćeni usled diskus hernije. Relaksacijom mišića ublažavaju se bol i hronična napetost.

Svaki pacijent koji dođe u našu polikliniku može da očekuje da će prilikom pregleda biti utvrđen tačan uzrok njegovog bola. Pravovremeni pregled i adekvatna primena odgovarajuće fizikalne terapije su ključ uspeha u lečenju diskus hernije.

Kada se otkloni bol i sanira upala, sa pacijentom započinjemo kineziterapiju, odnosno propisujemo mu određene vežbe koje će on savladati uz stručni nadzor višeg fizioterapeuta u našoj poliklinici, a zatim će nastaviti da ih svakodnevno sprovodi kod kuće.

Cenovnik:
  • Pregled neurohiruga5 000.00 RSD
  • Pulsna IV terapija3 000.00 RSD